Tento typ článku skvelo poslúži čitateľkám, ktoré si tým ešte len prejdú alebo aj maminám, ktoré pomôžu svojej dcére v tomto veľkom kroku. TOTO je všetko, čo potrebuješ vedieť o menštruácii, ak si to práve dostala!

Hormóny počas ženského cyklu

Hormóny sprevádzajú naše telo a správanie po celý život. V období menštruácie sú hormóny doslova vypäté a to môže za rôzne zmeny nálad. Vaječníky uvoľňujú estrogén a progesterón, ktoré sú typickými ženskými hormónmi. Sú dôležité najmä na pripojenie oplodneného vajíčka (začiatok tehotenstva). Ak sa vajíčko neuchytí, začínate krvácať, odlupuje sa vám stena maternice. Znie to trošku drasticky, ale v skutočnosti to nie je také hrozné ako sa o tom píše. Menštruačný cyklus trvá 28 dní. Ak je váš cyklus krátky, alebo naopak dlhý, navštívte špecialistu.

Čo používať pri menštruácii – aké menštruačné hygienické pomôcky existujú?

Rozmýšľate nad vložkou, tampónom, menštruačným kalíškom alebo menštruačnými nohavičkami? Menštruačné nohavičky sú ešte len „v plienkach“, no to bol aj menštruačný kalíšok pred 3 rokmi. Aspoň teda na Slovensku. Mladým dievčatám zväčša vyhovuje vložka. Prvé mesiace menštruácie bývajú hektické, postačí vám iba pár kusov a menštruácia trvá menej ako 5-7 dní. Je zvyčajne kratšia a nedá sa porovnať s klasickou menštruáciou. Vaše telo sa mení a prispôsobuje. Do 2 rokov by sa to malo ustáliť. Ak vám vložky nevyhovujú, skúste tampón. Tampón je výhodnejší minimálne z hygienického hľadiska. Avšak, mnoho odborníkov sa zhodne, že do tela nepatrí. Jeho zloženie neodpovedá tomu, čo telo skutočne prijíma. Aj z tohto dôvodu je lepšie siahnuť po menštruačnom kalíšku, ktoré telu nijako neškodí. Výhodou je, že ho stačí vyliať raz za deň a nemusíte sa strachovať o tom, či nepretečiete. Tampón je potrebné meniť minimálne raz za 8 hodín, aby ste predišli syndrómu toxického šoku alebo infekcii.

PMS, menštruačné kŕče a iné problémy s menštruáciou

PMS (predmenštruačný syndróm) sprevádza každú ženu niekoľkokrát za rok. Niektorá má šťastie, že sa to u nej neprejavuje, druhá to zase zažíva každý mesiac. Nadmerné prejedanie sa či náhle emocionálne a fyzické zmeny sú neodmysliteľnou súčasťou. Plačete, vytvorí sa vám akné alebo cítite úzkosť? Pred a počas menštruácie to je bežné. Tento stav však zakrátko pominie.

Kŕče sú nepríjemnými spoločníkmi tejto „cesty“. Na uvoľnenie svalstva vám skvelo poslúži termo vankúšik alebo len deka. Ak to nepomáha, siahnite po tabletke. Niektoré z nás trpia veľmi bolestivou menštruáciou, ktorá je sprevádzaná vracaním či odpadnutím. V tomto prípade vám lekár dokáže predpísať pár dní voľna (z opodstatnených dôvodov). Ak je to veľmi vážne, pomôžu vám na pohotovosti tým, že vám do tela vpichnú výživu, ktorá vás uvoľní a dodá vám potrebné látky.

Čo robiť, ak si menštruáciu ešte nedostala?

Menštruácia je znakom pohlavnej dospelosti. Zväčša by sa mala objaviť do 15. roku života. Ak to tak nie je, je potrebné navštíviť gynekológa. On určí príčinu, kvôli ktorej sa vám menštruácia ešte nedostavila. V tejto dobe je to veľmi ojedinelý prípad, ale nie nemožný. Každopádne sa špecialistu netreba obávať a dodržiavať pravidelné kontroly, ktoré dokážu určiť rôzne problémy a vyvarovať sa im.