Masturbácia je častá a prirodzená aktivita o ktorej sa nehovorí. Vieme pomocou nej objavovať naše telo, cítiť tú slasť a nanovo vystavať sexuálnu tenziu ak už napríklad náš vzťah trochu pokulháva. Je rozšírená tak ako medzi ľuďmi všetkých kultúr, rás či orientácií, tak napríklad aj medzi zvieratami. Áno, napríklad niektoré buldočky automasturbujú. Lenže to je už na inú tému.

Aj napriek rôznym kolujúcim mýtom, je vedecky preukázané, že neexistujú žiadne zdraviu škodlivé vedľajšie príznaky masturbácie. Jupí !

Výstrahou však je, že excesívna, teda prehnane častá a silná masturbácia môže naštrbiť vzťahy, či viesť ku psychickým obsesiám. Okrem toho je teda masturbácia zdravou, zábavnou a hlavne zdravou činnosťou.

Cítim sa vinne, že sa uspokojujem.

Je jasné, že človek môže byť závislý na masturbácii, alebo sa cíti vinný. Samozrejme, pri otázke viny sú dôležité kultúrne, duševné či náboženské hodnoty. Ľudia môžu byť označovaní za špinavých či na hanbu aj keď nie je masturbácia koniec koncov akási nemorálna či zlá. Ak sa cítite zle kvôli masturbácii, určite sa porozprávajte s niekým komu vážne veríte. Existujú na to aj terapeuti či sexuológovia, ktorí vám budú tvrdiť podobné veci ako napríklad v tomto článku. Nie je stavaný na populistických názoroch, no skôr na výskumných zisteniach od verifikovaných zdrojov.

Závislosť na masturbácii.

Je priam logické, že na každej opakovanej činnosti môže vzniknúť závislosť. Či ide o sladkosti, fajčenie alebo ťažké drogy. Môžu sa tým naštrbiť vzťahy a iné súčasti života. Ak masturbujete príliš často, trpí tým vaša produktivita, štúdium či pracovná morálka.

Ako zistím, že príliš často masturbujem ?

– prokrastinujem tým pri svojich povinnostiach a každodenných aktivitách, ktorým sa priam vyhýbam.

– nechodím kvôli tomu z času na čas do práce či do školy

– ruším plány s priateľmi a rodinou

– zameškávam spoločenské udalosti, meetingy, stretnutia

Aj pri tomto probléme vám pomôže terapeut, doktor či sexuológ, ktorý vám ukáže ako tento problém riešiť. Každá adikcia, obsesia či závislosť je problémom.

Ak chceš veľmi masturbovať, no vieš že už to nie je tak zdravé, skús…

– ísť behať. Nič nie je lepšie ako bez či je leto alebo zima.

– píš si denník. Online, alebo len tak klasicky do zápisníka. Čokoľvek ti len napadne.

– tráv čas s priateľmi. Takto vieš odpútať pozornosť od svojich nenaplnených potrieb.

– navštív prírodu. Ideálne s niekým, aby si neprepadol chtíču urobiť sa priamo niekde v lese.

A čo teda k tým výhodám ?

Štúdie v roku 2009 preukázali štatisticky významné zistenie, že používanie vibrátora u mužov a žien sa spája so stúpaním sexuálneho apetítu, žiadostivosti a vzrušenia. U žien taktiež vibrátor zvyšuje lubrikáciu (čím môžete niečo málo ušetriť na týchto prípravkoch), zatiaľ čo u mužov je kvalitnejšia a rýchlejšia erekcia.

Benefity k skratke

– Masturbácia odburáva stres. Máš skúšku ? Urob sa, hneď ti pôjde učenie lepšie.

– Zlepší sa ti spánok. Ani nevieš ako. Masturbácia pred spánkom je hotový liek na insomniu.

– Zlepšuje náladu. Tak ako aj po sexe, budeš priam „mesiačik na hnoji“, úsmevom od ucha k uchu.

– Masturbácia pomáha relaxovať. Uvoľni sa a bav sa. Hneď to pôjde ľahšie.

– Cítiš väčšie uspokojenie, akúsi rozkoš.

– Odburáva sexuálnu tenziu. Tak ako aj so stresom, po masturbácii ide všetko ľahšie.

– Čaká ťa lepší sex a lepšie pochopenie tvojich potrieb a všetkého čo chceš. Taktiež, práve masturbáciou vieš predísť STIs chorobám, teda sexuálne prenášaným infekciám. Pretože nikdy nepotrebuješ toho druhého, aby si bol/-a plne uspokojený/-á.

A na záver benefity k fyziologickému zdraviu

Štúdia z roku 2016 hovorí o tom, že riziko rakoviny prostaty kreslo o 20% u mužov, ktorí vyvrcholili aspoň 21 krát do mesiaca. Štúdia z roku 2003 preukázala podobnosti medzi frekvenciou ejakulácie a nižším rizikom rakoviny prostaty.

Čo sa týka žien, je preukázané, že masturbácia uľahčuje tehotenské symptómy ako napríklad bolesti chrbta. Samozrejme, pre ženy v pokročilom štádiu či v rizikovom tehotenstve je potrebné konzultovať so svojim lekárom, nakoľko môže zvýšiť a urýchliť šance pôrodu.

Zhrnutie

Masturbácia je zdravou, bezpečnou a hlavne prirodzenou cestou k starostlivosti o svoje telo, sebaláske a pre zlepšenie zdravia.