Očkovanie má často vedľajšie účinky. Dajú sa však jednoducho zmierniť. Takto ich dokážete zmierniť.

Bolestivosť v mieste vpichu

Aj keď boľavé rameno po vpichnutí zvyčajne nie je nič veľké, avšak stále to môže byť veľmi bolestivé. Táto bolestivosť je známkou toho, že vaše telo vyvíja imunitnú odpoveď na očkovaciu látku, čo je celý dôvod, prečo je táto vakcína na prvom mieste, však? Ak vás absolútne nič nebolí, nič sa nedeje aj napriek tomu vám vakcína môže zaúčinkovať. Na liečbu bolesti po vpichu odporúčame čistú, studenú a navlhčenú špongiu pritlačiť na miesto vpichu. Avšak, sú odporúčané aj teplé obklady.

 

Očkujte do dominantnej ruky

Pokúste sa pohnúť rukou, zostať v pokoji iba zvýši bolestivosť svalov. Veľa ľudí žiada aby vpichnutie bolo do nedominantnej ruky avšak, veľa výskumníkov odporúča vpichnutie do dominantnej ruky, čo by malo zaistiť lepší účinok.

Bolesť svalov

Po mnohých injekciách je boľavé rameno bežné, ale niektorí ľudia po podaní vakcíny COVID-19 pociťujú tiež bolesť v celom tele. Ak je to tak, urobte všetko, čo by ste bežne robili, na ošetrenie bolestivých svalov. Pite veľa vody a odpočívajte. Pomôcť vám môže aj teplý kúpeľ s nejakým upokojujúcim olejom či soľou do kúpeľa z mŕtveho mora.

 

Únava, horúčka a bolesti hlavy

Pri horúčke po vakcíne sa odporúča ľuďom piť veľa tekutín a ľahko sa obliekať. Oddych a relaxácia je odpoveďou na únavu. Mnoho lekárov navrhuje, aby sa ľudia vyhli plánovaniu očkovacej látky pred náročným dňom. Príznaky sú najvýraznejšie deň po vakcíne, myslite na to. Vhodný je samozrejme ibuprofén, paralen a rôzne iné vitamíny. Ľudia by sa mali tiež pokúsiť ubezpečiť, že sa budú cítiť v poriadku, skôr ako dostanú svoju vakcínu.

To je myslené v zmysle, že človek by mal všeobecne pravidelne jesť aj piť aby jeho organizmus pred vakcínou nebol nijako oslabený, preto sú odporúčané aj vitamíny, ktoré organizmu veľmi pomôžu aj v tomto prípade. Dobrý spánok je tiež základ. Doslova je to o tom, aby váš organizmus bol zdravý a v poriadku aby sa vakcíne vo vašom tele dobre žilo tým pádom aby vedela zaúčinkovať tak, ako má.

Došlo k určitému zmätku v otázke, či je bezpečné užívať lieky proti bolesti pred alebo po podaní vakcíny COVID-19. Ľudia by sa mali pred podaním vakcíny vyvarovať užívaniu liekov proti bolesti. Je však v poriadku, že ak sa objavia príznaky, je potrebné niečo užiť.

Kedy vyhľadať pomoc

Vedľajšie účinky by nemali trvať dlhšie ako 48 hodín po podaní injekcie a často skôr ako tieto ustúpia. Ak sa u vás vyskytnú vedľajšie účinky niekoľko dní po podaní vakcíny COVID-19, kontaktujte lekára. Existuje jedna výnimka: Aj keď je začervenanie v mieste vpichu ihneď po podaní vakcíny bežné, niektorí ľudia hlásia miernu vyrážku, ktorá sa objaví na paži celý týždeň po podaní vakcíny COVID-19.

Niektoré príznaky vakcíny COVID-19 a vakcíny sa prekrývajú: bolesti hlavy, bolesti svalov, únava, horúčka do istej miery. Dýchavičnosť a bolesť na hrudníku nie sú príznakmi, ktoré sa po očkovaní prejavia. Ak máte tieto príznaky, obráťte sa na svojho lekára.

Odborníci vyzývajú každého, kto je z vakcíny nervózny, aby si uvedomil, že akékoľvek vedľajšie účinky vakcíny sú nič v porovnaní s prípadom koronavírusu. Dajte sa zaočkovať.