Koronavírusy vedia spôsobiť ochorenia rôznej závažnosti, od prechladnutia až po závažnejšie zdravotné problémy ako Middle east respiratory syndrome MERS a SARS Severe acute respiratory syndrome. Dá sa koronavírus vyliečiť?

Dňa 22.1.2020 skupiny v Číne a USA nezávisle potvrdili ACE2 ako receptor pre SARS-CoV-2. Pri hľadaní vhodného lieku zo skupiny inhibítorov proteáz bola tiež modelovaná vírusová 3C-like proteáza M(pro) z polyproteínu ORF1a pre naviazanie lieku.

Vedci na Michiganskej univerzite modelovali štruktúru všetkých hotových peptidov vírusu SARS-CoV-2 s použitím I-TASSERa. Vhodný liek sa stále hľadá a možno sme už aj blízko, respektíve bližšie ako sme boli na počiatku. V americkom štáte Nebraska začali klinické testy lieku remdesivir, ktorý by mohol pomôcť ľuďom nakazeným novým typom koronavírusu.

Vynašli liek na koronavírus?

S odkazom na vyjadrenie miestnych zdravotníckych úradov o tom informovala agentúra AP. Liek pred niekoľkými rokmi vyvinul tím vedcov kalifornskej firmy Gilead Sciences, na čele ktorého stojí Čech Tomáš Cihlář. Lekári chcú do testov zapojiť až štyristo ľudí v päťdesiatich krajinách nášho celého sveta.

Prvým účastníkom testu v Spojených štátoch amerických je nakazený Američan vo fakultnej nemocnici univerzity v Nebraske, ktorý bol nedávno evakuovaný z výletnej lode Diamond Princess. Do štúdie sa však budú môcť zapojiť všetci pacienti hospitalizovaní s chorobou COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje. Jedinou podmienkou je, že musí vykazovať aspoň mierne symptómy nákazy.

Na koronavírus COVID-19 zatiaľ neexistuje žiadny liek ani vakcína. Lekári tak nakazeným podávajú len prípravky, ktoré zmierňujú symptómy choroby, medzi ktoré patrí horúčka, kašeľ a dýchavičnosť. V ťažkých prípadoch pomáhajú pacientom s dýchaním či okysličovaním krvi prístroje, aby sa zmiernila námaha pľúc a srdca.

Existuje účinný liek na koroavírus?

Tvrdí sa, že aj napriek tomuto lieku či iným prieskumom a vynálezom liek na koronavírus existuje. Svetová zdravotnícka organizácia WHO na čele s ich šéfom tvrdí, že epidémia koronavírusu sa dá zastaviť. Prvá vakcína vytvorená na účely – proti koronavírusu by mohla byť dostupná o 18 mesiacov.

Uvidíme teda kam sa liečba posunie, či sa dočkáme úbytky infikovaných a stúpne počet nenakazených a vyliečených alebo aktuálna korona vezme do svojich rúk polovicu svetovej populácie.