Bolesť pri sexe by ste nemali zanedbávať. Je to krásne, ak dokážete s partnerom splynúť aj takto, no ak pociťujete bolesť, nie je všetko v poriadku. Odborne sa to nazýva Dyspareunia. Bolesť nemusí byť len fyzická, pretože so sebou často privádza aj psychickú bolesť.

Čo spôsobuje bolesť pri sexe?

Príčiny bolestivého sexu

V mnohých prípadoch nie je žena ešte pripravená. Ak nie je dosť vlhká, sex môže bolieť. Tomu sa ale dá ľahko pomôcť. Skúste sa uvoľniť. Partner na vás počká, stačia tri dostatočne hlboké nádychy a môžete ďalej pokračovať. Ak to nepomáha, venujte sa predohre o niečo viac. Potrebovali ste päť minút? Teraz skúste desať. Nepúšťajte sa do toho, ak nie ste pripravená. Ďalšou pomôckou je lubrikant,  ktorý dostať v každej drogérii či supermarkete.

Ak sa hanbíte, objednajte si lubrikačný gél online, napríklad v lekárni Pozrite si širokú ponuku.

Zdravotné problémy ako príčina bolestivého sexu

Ak nepomáhajú rady vyššie, zájdite za svojím gynekológom. Neurčujte si diagnózu internetovým vyhľadávaním. Iba vás to vystresuje. Príčin môže byť viac, my vám uvedieme pár dôvodom, prečo sex bolí.

1. Vaginálna infekcia – najbežnejšie sú kvasinkové infekcie, ktoré prežije viac ako polovica žien. Mnohokrát za to ani nemôžu, pretože infekciu môžete dostať napríklad z liekov či kvôli zníženej imunite. Horšie sú prípady pri nedostatočnej hygiene. Pamätajte, že umývať sa máte pred a po sexuálnom styku, noste bavlnené nohavičky a používajte mydlá na intímnu hygienu. Mnoho infekcií sa dá vyliečiť doma vaginálnymi tabletami či krémom. Je potrebné to riešiť hneď, nečakať mesiac, aby to neprerástlo do chronického stavu.

2. Vaginizmus – ide o kŕč vo vaginálnych svaloch, ktorý má mnoho príčin. Ide o psychické faktory, ktoré sú spôsobené strachom či stresom. Ak tým trpíte, vyskúšajte zaužívané pomôcky na postupné rozťahovanie.

Napríklad: Yoni intímne vajíčka

zdroj: adiel.sk

3. Problémy s maternicou či vaječníkmi – Ak pociťujete pichnutie počas sexuálneho styku, tak to pravdepodobne bude cysta na vaječníkoch. Túto bolesť ale pociťujete aj bežne, najmä v čase ovulácie. Počúvajte svoje telo, samo vám napovie, čo ho trápi. V maternici vás môžu potrápiť myómy, ktoré vznikajú na stene maternice. Neexistuje proti nim prevencia, cítiť ich najmä pri hlbšom styku.

Pomôcť vám môžu aj bylinkové čaje. Vyskúšajte ako doplnok stravy bylinný čaj Vaječníky.

4. Pôrod a operácia – nepúšťajte sa do sexuálneho styku krátko po operácii či po pôrode. Doprajte si chvíľku pokoja, nechajte odpočívať najmä vaše telo, ktoré je značne poznačené.

5. Pohlavné choroby – sex na jednu noc so sebou prináša aj takéto nemilé prekvapenia, ktoré vám za celoživotné trápenie nestoja. Herpes, bradavice, HIV a iné prenosné choroby sú veľmi bolestivé, ktoré narušia vaše fyzické i psychické zdravie. Život sa vám otočí o 180 stupňov a už sa to nedá zvrátiť. Buďte opatrné, poctivo zvážte vaše možnosti a komu dovolíte vstúpiť do vášho intímneho priestoru.