Koronavírus zasiahol už vysoké množstvo populácie sveta. A šírenie koronavírusu stále pokračuje.  Aké sú príznaky koronavírusu? Ako zistím, že mám koronavírus?

14 dňová inkubačná doba koronavírusu bez príznakov

Nie však každý prenos koronavírusu je úmyselným zo strany infikovaných. Vírus sa pravdepodobne prenáša už počas inkubačnej periódy – doby, v bezpríznakovom štádiu ochorenia a podľa výskumníkov, zdravotníkov a ľudí zaoberajúcich sa týmto infekčným ochorením je tento spôsob prenosu najmenej pravdepodobný.

Ako sa prejavuje koronavírus?

Nakaziť sa koronavírusom môžete kvapôčkovou infekciou a spôsobuje respiračné ochorenie, označené ako COVID 19 – corona virus disease. Koronavírusy vedia spôsobiť ochorenia rôznej závažnosti, od prechladnutia až po závažnejšie zdravotné problémy.

COVID-19 – ochorenie z koronavírusu má širokú škálu prejavov ochorení dýchacích ciest. Príznaky nakazenia koronavírusu môžu byť mierne (kašeľ, zvýšená teplota), závažné (vysoká horúčka, dusivý kašeľ, hnačka, bolesti svalov) až veľmi ťažké, ktoré sa prejavujú silným zápalom pľúc a zlyhaním obličiek, ktoré sa môžu končiť smrťou.

Vo väčšine prípadov je priebeh ochorenia len mierny, takže sa naozaj nie je čoho báť. Ťažkým priebehom ochorenia sú najviac ohrození starší ľudia (65+), ľudia s pridruženými chronickými chorobami a s oslabenou imunitou.

Každým dňom sa tento vírus šíri viac a viac a ovplyvňuje fungovanie miest, štátov, kontinentov, provincii, kontinentov, ľudí či fabrík a iných profesných zamestnaní natoľko, že sú zastavané prevádzky, zásielky zo zahraničia, ľudia mimo krajiny svojho bydliska sa zdržiavajú v karanténach a je toho každým dňom viac a viac.