Aktuálne sa o víruse Korona hovorí všade a na Slovensku už tiež máme potvrdené prvé prípady koronavírusu. Čo je to koronavírus? Je dôvod na paniku? Dnes ti prezradíme všetko, čo potrebuješ vedieť o koronavíruse!

Severe acute respiratory syndrome coronavirus je celkovým názvom vírusu korona, o ktorom v týchto dňoch počúvame čoraz viac. Taktiež sa môžete stretnúť so skratkou SARS – CoV – 2, prípadne s označením, ktoré sa používa od roku 2019 a to nCoV.

Čo je to koronavírus?

Koronavírus je nákazlivý druh vírusu z rodu Beta Coronavirus. Prenáša sa z človeka na človeka a spôsobuje respiračné ochorenie, označené ako COVID 19 – corona virus disease. Skúmanie genetiky – DNA preukázalo, že ide o pozitívny, jednoreťazový RNA koronavírus.

Koronavírus ma pôvod v čínskom meste Wu – chan, v provincii Chu – pej a má zoonotický pôvod – čo znamená, že je týkajúci sa zvierat a vie sa jednoducho preniesť zo zvieraťa na človeka. Pri porovnávaní genetických sekvencií výskumníci prišli na to, že je veľká podobnosť medzi vzorkami tohto vírusu s ostatnými existujúcimi vírusovými vzorkami a netopierovými koronavírusmi a pravdepodobný pôvod infekcie v netopieroch je predpokladaný.

A ako začalo šírenie vírusu korona?

Prvá infekcia u človeka sa objavila v decembri roku 2019 v meste Wu – chan. Pôvodcom tejto infekcie bolo pravdepodobne infikované zviera. Vírus sa potom rozšíril prv po čínskych mestečkách, štátoch, až presiahol do ďalších krajín, provincií a kontinentov.

Neskôr sa oficiálne potvrdilo, že koronavírus prenáša človek na človeka. Tridsiateho januára tohto roka 2020, vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) globálny stav zdravotnej núdze. Doposiaľ sa presne nevie, aká časť infekcií vírusom SARS CoV 2 sa dá diagnosticky potvrdiť, ale na základe doposiaľ známych faktov vieme približne povedať, že jeden infikovaný človek dokáže nakaziť koronavírusom až sedem ďalších ľudí.

Ako sa dá nakaziť koronavírusom?

Koronavírus sa šíri najmä blízkym kontaktom dvoch a viacerých ľudí. Nakaziť sa koronavírusom môžete kvapôčkovou infekciou pri kašli, pri kýchaní, pri tzv. mužskom syndróme pľuť po chodníkoch či pri inom prenose či vyprodukovaní telesných tekutín, presnejšie a najčastejšie pri produkcii ľudských slín.

Koronavírus sa tiež šíri potravinárskom priemysle potravinami, ktoré si aj my, ľudia, denne kupujeme a nikdy nás nezaujíma, kto určitú krabičku tovaru držal pred nami. Koronavírus sa vie preniesť z človeka na človeka aj pri pohlavnom styku.

Je dôvod na paniku z koronavírusu?

Denne vidíme mnoho nových publikácií, internetových či televíznych správ, lekárskych štatistík, ktoré nám čoraz viac pripomínajú, že vírus korona je ku každému len na skok. Koronavírus sa prenáša z človeka na človeka veľmi jednoducho a veľmi rýchlo.  Dôvod na paniku však nie je. U väčšiny nakazených má koronavírus iba ľahký priebeh a liečba je veľmi účinná. Kľúčové je dodržiavať karanténu a chrániť sa pred nákazou použitím ochranných pomôcok. Plniť špajze však nemusíme.

Kedy skončí epidémia koronavírusu?

Kedy sa niekto postaví na piedestál s tým, že epidémia koronavírusu sa skončila a je koniec? Bohužiaľ nevie povedať nikto.