Problémy vo vzťahu sú pomerne časté. Dôležitejšie ale je, ako sa s nimi vysporiadate. Ste typ, ktorý aj z maličkostí vytvorí veľký problém? Alebo práve naopak, hromadí sa to vo vašom vnútri a potom vybuchnete? Aj pri najmenšom probléme je dôležitá konverzácia, ktorá by nemala nikdy vymiznúť, pretože ak sa prestane rozprávať, váš vzťah naberie veľmi rýchlo negatívny spád a tragický koniec.
Pýtate sa, ako to vašim starým rodičom vydržalo tak dlho a dnešné vzťahy trvajú len chvíľku? Kedysi ľudia neboli v „pokušení“, svoj život venovali primárne rodine, až tak práci. Žilo sa jednoduchšie a pomalšie. Ľudia boli odkázaní sami na seba, a preto medzi nimi panovala vzájomná úcta a láska. Ak aj vy prechádzate krízou, pozrite sa spolu s nami na problémy, ktoré zväčšia komplikujú náš ľúbostný život.

Problém v komunikácii

Ako sme už vyššie načrtli, mnoho vzťahov končí rozchodom kvôli komunikácii. Staré známe pravidlo „nikdy nechoďte spať pohádaní“ tu platí sto percentne! Ak sa raz prestanete rozprávať, váš vzťah pôjde ku dnu. A pritom stačí tak málo. Ak už máte deti a žijete v spoločnej domácnosti, porozprávajte sa večer, keď deti zaspia. Prioritou je, aby to deti nezachytili. Dbajte na ich psychické zdravie a vývoj. Ak ste typ, ktorý pri hádke zvýši hlas, prediskutujte to na verejnom mieste. Pýtate sa prečo? V knižnici či na verejnosti si kričať nedovolíte. Verte nám, nechcete byť týmto druhom pozornosti.

Neskáčte druhému do reči. Počúvajte ho, nechajte ho dohovoriť, nechytajte ho „za slovíčka“, buďte empatický/á a zdvorilý/á. Vyhnete sa tak problémom, ďalším hádkam, na ktoré budete navrstvovať až vytvoríte veľký problém, z ktorého sa môžete, ale nemusíte, dostať. Gestika a mimika sú veľmi dôležité. Obhrýzanie nechtov, pozeranie na hodinky a ďalšie nechcené gestá by vytočili aj vás. Ak vidíte, že partner nemá záujem, skončite to vy. Ak vás nevie vypočuť, nevenuje vám čas, tak vzťah nemá perspektívu.

 

Nefungujúci sex vo vzťahu

Myslíte si, že vzťah funguje aj bez sexu? Iba malé percento ľudí to dokáže. Zväčša si partneri nájdu niekoho tretieho, aby uspokojili svoje potreby. Problémy so sexom má polovica vzťahov. Ako im zabrániť?

Ste unavení, práca či deti vám berú energiu a vy tak nemáte čas a chuť na radovánky? Poproste príbuzných, aby vám deti zabavili aspoň na pár hodín či jeden večer. Aj jeden večer v týždni dokáže divy. Ak nemáte takú možnosť, obetujte upratovanie a užite si spoločné chvíle s partnerom.

Opýtajte sa toho druhého čo má rád. Vytvorte si list prianí, ktoré vás i partnera dokonale nabudia a vy sa tak na vášnivý večer budete tešiť o to viac. Ak nič z toho nezaberá je vhodné kontaktovať špecialistu. Nehanbite sa a neodmietajte, ak vám to partner navrhne. Dokáže objaviť svoje druhé JA a rady sexuológa vám môžu zachrániť vzťah.