Téma chudnutia je s blížiacim sa letom veľmi aktuálna.  Túžite po jedinom: schudnúť rýchlo a bez námahy. Okolo chudnutia a výživy stále panuje celý rad najrôznejších mýtov a dezinformácií. Aké sú tie najväčšie?

Nenechajte sa pomýliť dezinformáciami o stravovaní, ktoré kolujú na internete.

Súčasný internetový priestor poskytuje priestor na vyjadrenie každému, a preto si môžete prečítať akýkoľvek článok o stravovaní či výžive od kohokoľvek. Práve tieto pochybné zdroje vedú často k dezinformáciám.

 

DETOX, OČISTA TELA.

Každoročne po sociálnych sieťach aj weboch kolujú články o tom, ako potrebujete vyčistiť svoje telo od nezdravých „toxínov“ či iných toxických látok. Háčik je v tom, že telo žiadnu špeciálnu kúru na detoxikáciu organizmu nepotrebuje. Na starosti to majú orgány, ako sú pečeň, obličky alebo koža. Okrem toho, že vám detox nijako výrazne nepomôže, tak to po dlhšej dobe môže spôsobiť zdravotné problémy. Ako prvé väčšinou prichádzajú žalúdočné ťažkosti.

 

Pri detoxe je veľmi často odporúčané nejesť, alebo len veľmi málo, a v horšom prípade prelievať telo najrôznejšími chemickými preparáty, v tom lepšom používať prírodné náhrady stravy. Avšak tieto produkty nikdy nedokážu nahradiť plnohodnotnú stravu. Efekt? Vďaka hladovaniu určite schudnete, ale akonáhle sa vrátite k svojim bežným zvykom, váha pôjde hore aj s nejakým tým bonusom navyše. A to nehovoríme o tom, že budete mať pocit hladu a vyčerpania. Telo si vypýta to, čo mu chýbalo.

 

SACHARIDY SÚ ZLÉ.

Heslo, ktoré je v dnešnom čase už našťastie tiež prekonané. Sacharidy sú pre vás vhodným zdrojom energie a rozhodne by ste ich nemali vyraďovať. Môžete držať nízkosacharidovú diétu, ak vám to vyhovuje, ale nemali by ste nikdy byť na nule. Zakopaný pes je skôr v tom, z čoho sacharidy prijímať a z čoho naopak nie. Človek nemusí byť odborník na to, aby vedel, že prijímať sacharidy z cukroviniek a čokolády nebude úplne vhodné.

Z čoho ich teda získať? Základný príjem sacharidov v potrave by mal zabezpečiť komplexný zdroj sacharidov, to znamená jesť zemiaky, ryžu či cestoviny. Pre príjem jednoduchých cukrov dajte prednosť radšej ovociu.

 

VEGÁNSKA ALEBO VEGETARIÁNSKA STRAVA JE ZDRAVŠIA

Aj v tomto prípade sa jedná o mýtus. Vyvážená strava spojená s konzumáciou mäsa 3x – 5x týždenne nevyšla v žiadnej štúdii ako menej zdravá oproti vyváženej vegánskej alebo vegetariánskej strave. Dôležité je slovíčko „vyvážená“, pretože vegetariánsku či vegánsku stravu je oveľa ťažšie vyvážiť. Ak sa zrieknete mäsa, tak budete musieť vynaložiť oveľa viac úsilia, aby telo dostalo všetky potrebné živiny, vitamíny, minerály a ďalšie potrebné látky. Tým však vegetariánsku alebo vegánsku stravu nezavrhuje. Všetky typy stravovania môžu byť pre vás vhodné, ak budú vyvážené a správne zostavené.