Mnohé z nás si ani nevedia predstaviť, čo ich v pôrodnici očakáva a čo sa zmení pôrodom a príchodom nového človiečika na tento svet. Zmení sa od základov všetko, doterajší spôsob života matky a aj ostatných členov rodiny. Žena už nebude nikdy tvoriť celok sama, odteraz bude jej neoddeliteľnou súčasťou jej novorodeniatko. Stane sa základom jej bytia, pretože odteraz je MAMA.

Kedy začne pôrod?

Deväť mesiacov ste túžobne očakávali tento deň. Niektoré plné očakávaní, radosti a iné plné obáv, strachu a neistoty. Termín vám síce stanovil váš gynekológ, ale presne sa to vypočítať nikdy nedá a na to treba pamätať. Nie každá žena totiž otehotnie v čase ovulácie presne medzi 12 – 16. dňom. Každá z nás je jedinečná a teda aj iná. Takže termín môže byť dva týždne skôr – až dva týždne neskôr.

Čo si zabaliť do pôrodnice? Prečítajte si náš článok s nákupným zoznamom.

Veci potrebné do pôrodnice sú dávno zbalené a je to tu. Väčšina žien patrí medzi tie šťastnejšie, kedy sa začiatok pôrodu ohlási jasne, hlienová zátka sa uvoľní a odtečie plodová voda. To je signál, že treba ísť! Partner vezme tašku a budúca mamička hlavne s pokojom a hlbokým dýchaním odchádzajú spoločne do pôrodnice. (Ak teda nepríde k tej situácii, že je budúca mamička doma sama a bude si musieť zavolať sanitku alebo nejakého priateľa – šoféra na telefóne.) Kontrakcie majú rôznu dĺžku aj intenzitu. Ak už sa ale časové intervaly kontrakcií skracujú, blíži sa pôrod.

Čo sa deje po príchode do pôrodnice?

Po príchode do pôrodnice prebehne rýchla administratíva, sestry budú chcieť potrebné dokumenty, odovzdať tehotenskú knižku. Následne vás službu konajúci lekár vyšetrí a určí, na koľko palcov ste otvorená a ako bude pôrod postupovať. Je potrebné byť hlavne v pokoji, harmónii, dýchať, nestresovať, tešiť sa na vaše vytúžené bábätko. Sestry či pôrodné asistentky budú monitorovať ozvy srdiečka vášho bábätka. Pre urýchlenie pôrodu každá pôrodnica poskytuje rodičke aj rôzne techniky ako skákanie na fit lopte či iné. Aj pôrod môže byť vo vybraných pôrodniciach rôzny, napríklad v rôznych polohách, poprípade na iných miestach, ako napríklad do vody… Prvorodičky to možno majú jednoduchšie v tom, že žijú v nevedomosti. A je len na nich, ako ju uchopia, ako sa k nej postavia. Či s dávkou strachu a stresu alebo s túžbou, radosťou a očakávaním.

Váš postoj ovplyvní aj samotný priebeh. Nezabúdajte hlavne dýchať a snažte sa byť uvoľnená.

Sú rodičky, ktoré majú rýchle pôrody, ktoré trvajú cca 3 – 7 hodín. A potom tie menej šťastné, ktoré sa trápia aj dva – tri dni. Ale každopádne, STOJÍ TO ZA TO! Všetky bolesti, kontrakcie, tlaky, obavy zmiznú hneď, ako vám do náručia položia vaše dieťatko. Jeden pohľad do jeho tváričky a vy viete, že ste vyhrali. Získali ste ten najkrajší dar, vaše dieťa a ten najkrajší titul na svete. Titul MAMA.

Či už príde bábätko na svet prirodzene alebo bude musieť prísť z nejakého dôvodu na svet sekciou, vy ste sa práve stali MAMOU, a to je to, čo je najdôležitejšie. Začína sa nová etapa vášho života.

 

Autor: Dáška Vermešová