Cisársky rez je veľká operácia a pochopiteľne pocítite bolesť. Môžete mať pocit, že vôbec nič nezvládnete a dokonca i malé pohyby, ako je napríklad posun na posteli, vám bude robiť veľké ťažkosti. Bude vás bolieť zakašľanie, smiech, kýchnutie,…

Cisársky rez alebo sekcia a jeho zotavenie

V prvom rade chcem upozorniť na to, že každá žena má dobu zotavenia úplne inú. Každé telo je iné a aj zotavenie po cisárskom reze je individuálne. Dôležité je, to čo najskôr rozchodiť. Postaviť sa z postele minimálne po 24 hodinách. Chodiť, chodiť, chodiť, aj keď len malé krôčky, ale predsa. Čím skôr začnete chodiť, tým lepšie pre vaše telo.

Uvidíte, že každý ďalší pohyb pre vás bude ľahší a ľahší. Pri ležaní v posteli tiež precvičujte nohy, členky, zlepšíte si tak krvný obeh a zabránite krvným zrazeninám. To by mohla byť komplikácia. Nezabudnite jesť a piť veľa vody, to vo väčšine prípadov nebýva až taký problém. Pite veľa a jedzte potraviny bohaté na vlákninu, pomôžu vám predísť zápche.

Nesprchujte sa celá. Umyte si najprv v príprade poteby vlasy, potom hornú čast tela a neskôr dolnú, aj keď to vyzerá komplikovane, jazvu a hlavne čersvú, by ste nemali vystavovať veľkému množstvu vody.

Starostlivost o  jazvu po cisárskom reze

Jazvu denne pravidelne umývajte vodou a osušte čistým uterákom. Ranu však nedrhnite, len na ňu uterák jemne pritlačte. Opatrne! Jazva po cisárskom reze môže zo začiatku aj svrbieť, ale to časom prejde, hlavne si ju neškrabať. Nenoste upnuté oblečenie.

Prvé štyri dni, závisí to aj od doby vášho hojenia, noste popôrodné nohavičky, tie sa dajú kúpiť v lekárni alebo aj v drogérii. Popôrodné nohavičky sa odporúčajú nosiť pri normálnom pôrode, keď ešte zo spodu krvácate. Sú na jednorázové použitie, môžte ich využiť aj tak, kedže sú jemné a hlavne voľné, nebudú vám zbytočne tlačiť na jazvu.

Doma si kľudne oblečte aj boxerky vášho partnera, nech ta jazva dýcha. Keď vám dajú dole obväzy, dávajte si veľký pozor na jazvu, aby ste nedostali infekciu. Ak bude rana bolestivá, červenkastá alebo bude mokvať, upozornite zdravotnú sestru. Rovnako v prípade, keď budete mať pocit, že vaša jazva „praská“. Doma po prepustení z nemocnice, ak už budete mať vybraté stehy a jazva bude bledšia a jemnejšia, pravidelne ju krémujte, aby postupom času zanikla. V dnešnej dobe sa dajú kúpiť všelijaké prípravky na jazvy a strie po pôrode.

Ako to je z dojčením po císárskom reze ?

To zaujíma asi každú budúcu mamičku. Budem moc po cisárskom reze dojčiť? Je veľa mýtov o tom, že mlieko do prs nepríde, ale to sú len mýty a áno, aj po cisárskom reze budete môcť dojčiť svoje dieťatko rovnako úspešne ako po vaginálnom pôrode. Je to trošičku náročnejšie a prvý deň vám budu bábätko nosiť len na dojčenie, kým sa trochu zotavíte, ale ak ste zvládli cisársky, zvládnete aj to.

Najlepšie je dojčiť ležmo, ale sestričky vám to v nemocnici určite ukážu a nebojte sa pýtať o radu aj laktačných sestier, ktoré vám všetko vysvetlia a poradia, hlavne to nevzdávať.

Výhody pôrodu cisárskym rezom po zotavení

Aj keď vám zotavenie bude trvať možno dlhšie, po mesiaci budete určite fit a nepochybujem o tom, že aj skôr. Niekedy sa dajú ženy skôr do kopy po cisárskom reze, tak isto rýchlo ako po vaginálnom. Pri vaginálnom pôrode sú na tom niektoré mamičky horšie, verte mi, ako som už spomínala v minulom článku vaša vagína ostane neporušená a všetky infekcie a rôzne komplikácie tam dole vás obišli. Dokonca aj šestonedelie po pôrode cisárskym rezom je kratšie a jednoduchšie.