Čas pomaly plynie, kráti sa a každá žena má v hlave milión nezodpovedaných otázok, či nejastností. A preto sa musíte na všetko pripraviť. A tu prichádza tá najdôležitejšia príprava na konci tehotenstva. Približne koncom siedmeho mesiaca tehotenstva je ten správny čas si pripraviť cestovnú tašku. Nie, nie, nejdete na žiaden výlet! Treba si do nej nachystať tie najpotrebnejšie veci, ktoré budete potrebovať, keď nadíde deň pôrodu. Takto si pekne pripravená počká do posledného momentu pri dverách vášho domova. A čo do nej? Čo je ozaj to najnutnejšie?

Doklady, ktoré potrebujete v pôrodnici.

Určite si nezabudnite tieto hlavné dokumenty, ktoré od vás budú žiadať po prijatí do pôrodnice. Tie dokumenty, ktoré nosíte stále pri sebe, ako občiansky preukaz, kartičku poistenca, no a potom dokumenty, ktoré nezabudnete pribaliť tiež a to kópia sobášneho listu, ak ste vydaté alebo ak máte partnera, druha s ktorým žijete, tak vyhlásenie otcovstva z matriky.

Ďalším veľmi dôležitým dokumentom, na ktorý určite nesmiete zabudnúť, je tehotenská knižka, preukaz, ktorý ste doposiaľ nosili mesiac čo mesiac na kontroly k svojmu gynekológovi. Ak ste chodievali na prehliadky pravidelne a poctivo, sociálna poisťovňa vám po mesiaci od narodenia dieťatka vyplatí jednorazový príspevok pri narodení dieťatka, preto knižku odovzdávate po prijatí do pôrodnice.

Hygienické potreby a oblečenie

Po ,,papierovačkách“ prichádzajú na rad hygienické potreby. Najdôležitejšie je zbaliť si popôrodné vložky, najlepšie z buničiny, kupované v zdravotníckych potrebách, poriadne hrubé a savé. K nim si tam viete hneď prikúpiť jednorazové nohavičky. Majú ich v rôznych veľkostiach. V mnohých pôrodniciach už nie nutný, ale pre istotu pribalený, toaletný papier. Na očistu uboleného tela novopečenej mamičky si pribaľte osušku a uterák na tvár a ruky.

Mamička si zabalí sprchový gél na intímnu hygienu, jemný, neparfumovaný a nedráždivý, šampón a dieťatku môžeme pribaliť detský umývací gél alebo mydlo, i keď mnohé porodné asistentky odporúčajú bábätko kúpať len v čistej vlažnej vode a vlhčené obrúsky. Nezabudnite ani na jedonorazové nepremokavé podložky, aspoň 5 kusov, na každý strávený deň v pôrodnici.

Tip: Suchý šampón vás zachráni. vezmite si aj trochu make upu, budete sa cítiť lepšie.

Nakupný zoznam do pôrodnice:

Nesmieme zabudnúť ani na ústnu hygienu, takže si pribaľte aj zubnú kefku a pastu. Vhodné je pribaliť si aj šľapky, ktoré sú z materiálu vhodného aj do sprchy. Dôležitou momentom pre vás bude čo najviac prikladať bábätko k prsníkom a tak si určite pribaľte dojčiacu košeľu, aspoň dva kusy, dojčiacu podprsenku a do nej aspoň tri páry tampónov do podprsenky proti unikaniu mlieka. V lekárni si kúpte lanolínovú masť na bradavky, je to skvelá prvá pomoc proti popraskaniu bradaviek.

No a myslíte aj na seba a vami bežne používanú kozmetiku či lieky, ktoré pravidelne užívate. Niektoré pôrodnice neposkytujú rodičkám príbory a poháre, tak aj tie si pre istotu pribaľte. Z oblečenia pre mamičky určite využijete župan a ponožky (hlavne v chladných mesiacoch pôrodu). Možno vás poteší aj dobrá kniha, alebo krížovky.

 

Čo zabaliť pre novorodenca do pôrodnice

A teraz výbavička pre bábätko, ktorú budete určite potrebovať, a to plienky jednorazové, najmenšia veľkosť 1, aspoň dve bavlnené plienky, krém proti zapareninám (skvelý je sudocrem), jemný krém po kúpaní s nechtíkom alebo detský olej (niektoré asistentky radia babätká nenatierať), dojčenecká voda (na pitný režim pre bábätko), a samozrejme vhodné oblečenie podľa ročného obdobia (čiapka, body, svetrík, ponožky, papučky, deka…) Na bezpečný prevoz z pôrodnice domov budete potrebovať vajíčko – autosedačku.

A keďže dnes žijeme v dobe techniky, tak asi veľmi dôležitou súčasťou je mať pri sebe mobil a nabíjačku, prípadne, na odsávanie mlieka odsávačku, ktorú vám niektoré pôrodnice a poisťovne vedia aj zapožičať.

Teraz ste dostatočne pripravené na zvládnutie vášho veľkého dňa a po návrate domov sa budete s vaším dieťatko spoločne učiť a prežívať momenty na nezaplatenie, veľa síl, odhodlania a pozitívnej energie

 

autor: Dáška Vermešová

Prečítajte si náš článok o polohách pri kojení a uľahčite si prvé dni s bábätkom.