Dnes už je niet pochýb o tom, že ideálnou stravou pre novorodenca je kojenie – materské mlieko. Jeho zloženie splna potreby dieťaťa, chráni ho aj pred infekcami, stimuluje tvorbu imunitného systému, podporuje dozrievanie nervovej sústavy a mozgu. Skrátka sa prispôsobuje potrebám dieťaťa. Aké sú najlepšie polohy na kojenie?

Na začiatku kojenia je to kolostrum, mlieko, ktoré má hustejšiu konzistenciu a žltšiu farbu. Postupne sa mení na zrelé mlieko, ktoré je redšie a belšie. Tehotné ženy sa často sústreďujú skôr na pôrod, ako na to čo bude nasledovať po ňom.

Nie pre každú ženu je dojčenie také jednoduché, ako si väčšina z nás myslí. A tak isto, nie každá žena je schopná dojčiť. Nie, nie je to jej vinou. Skrátka to tak je. V prvom rade pri správnom dojčení musí byť aj presvedčenie, že budem schopná dojčiť a chcem dojčiť. Vyzerá to jednoducho, ale v skutočnosti to chce aj trochu námahy a času.

Zdraví a zrelý novorodenec je schopný dostať sa k bradavke sám.Pri prirodzenom pôrode sa novorodenec hneď podá matke, aby sa dieťatko mohlo prisať. Nôžkami robí pohyby, ktorými sa postupne dostane k bradavke. Bradavku cíti podľa vône. Dieťatko na prisatie nenútime. Nie každé sa prisaje hneď, niektorým to trvá aj hodiny, iným zase dni. Dôležité je to nevzdávať.

Druhy polôh pri kojení

-v ľahu, najlepšie na bok
-V sede (madona, kolíska)
-v polosede
-v ľahu na chrbte
-vo vzpriamenej, tzv. vertikálnej polohe
-poloha tanečníka
-dojčenie obojručne
-bočné držanie (futbalová)
-bočné držanie s oporou chrbta

Každá mamička si určite nájde tú svoju polohu na kojenie. Laktačné sestry v pôrodnici vám ukážu, ktorá je najvhodnejšia pre vás. Pre ženy po cisárskom reze je vhodná poloha na kojenie v ľahu na chrbte alebo v polosede. Poloha vzpriamená, tzv. vertikálna poloha je vhodná pre deti s malou bradou a pre nedonosené deti. Určite sa treba opýtať lekára a informovať sa o tom čo je pre vás vhodné. Laktačné sestry vám ukážu viacero polôh, ale je len na vás, ktorú si zvolíte alebo ktorá vám bude vyhovovať.

 

Ak predsa len dojčiť nemôžete, nezúfajte a nemajte výčitky. Nie ste prvá ani posledná, dokonca vás nemá právo nikto posudzovať. Umelé mlieko nebolo vyrobené len tak predsa. Odsávačky sú tak isto na trhu, nevešajte hlavu a nezúfajte. Neznamená, že ak nedojčíte vaše dieťatko nebude rovnako inteligentné, ako tie ostatné, sú to len mýty. Nezabudnite sa však obrátiť aj na laktačného poradcu.

Toto sú najlepšie polohy na kojenie /doječenie

Poloha Tanečník:

Poloha v polosede:

Dojčenie obojručne:

Bočné držanie (furbalová):

V sede (madona, kolíska):

V ľahu, najlepšie na bok:

V ľahu, na chrbte:

Vo vzpriamenej, tzv. vertikálnej polohe:

Bočné držanie s oporou chrbta: