Čaká ťa pôrod cisárskym rezom? Ako mnoho žien pre tebou, ťa určite táto situácia trápi a je prirodzené, že máš strach. Nie je však na to dôvod. Aby sme ťa povzbudili, rozhodli sme sa ti ukázať dôvody, prečo sa pôrodu cisárskym rezom rozhodneš nemusíš báť – takýto pôrod má aj množstvo výhod!

Čo je to cisársky rez?

Cisársky rez, alebo sekcia je veľká brušná operácia, pri ktorej sa dieťa narodí pomocou rezu do brušnej dutiny a maternice. Je to najčastejšie prevádzaná brušná operácia.

Neberte pôrod cisárskym rezom ako zlyhanie

Mnohé ženy majú výčitky, ze nemôžu rodiť  prirodzenou cestou. Mali by sme si uvedomiť, že ak žena nemôže z nejakého dôvodu rodiť  prirodzene je to normálne a dieťa musí ísť von. Niektoré ženy to berú ako zlyhanie hneď na začiatku. Boja sa zotavenia a novej jazvy na tele. Boja sa toho, že nebudú môct kojiť, pretože mlieko prichádza ťažšie alebo neskôr. Je na ňu vyvíjaný tlak a nemože byť sto percentne fit. Prežíva negatívne emócie – hnev, frustráciu, znechutenie z vlastného „znetvorenia“, pocit neschopnosti rýchlo sa zotaviť a dobre sa starať o dieťa. Môže mať postraumatickú stresovú poruchu – nočné mory, neprekonateľný strach z ďalšieho otehotnenia.

Pozitívne stránky pôrodu cisárskym rezom

Cisársky rez má aj svoje pozitíva na ktoré sa treba pozrieť. Vaša vagína ostane v celku neporušená, žiadne zošívanie, pretrhnutie, nič. Každá žena sa zotavuje inak. Zotavenie trvá dva až plus mínus štyri dni, hlavne to treba rozchodiť. Netreba sa nato pozerať,  ako na niečo, čo som nezvládla, ale že som spravila niečo, čo som musela urobiť pre svoje dieťa, alebo pre svoje zdravie, nech je tam akýkoľvek dôvod je to veľký čin.

Samotný pôrod je veľký čin a preto by sme nemali súdiť ženy podľa toho akou cestou rodili, alebo sa rozhodli rodiť, či už im dávať za vinu ich zlyhanie, alebo čokoľvek iné. Komentáre v duchu: „rodíš ako celebrita,“ „aspoň si to mala rýchlo za sebou,“ alebo „my sme ani nevedeli, ako sme rodili, to vy len vymýšľate,“ a podobné vety, ju môžu veľmi zraniť v jej krehkom sebavedomí novej matky.

Takže, ak budete rodiť akokoľvek, každý pôrod má svoj príbeh a preto netreba odsudzovať nikoho, pretože nie, ženy sa určite po cisáraku necítia ako cisárovné.