Sú len dve slová na M, ktoré presne vedia vyjadriť jednu najpríjemnejšiu a jednu najnepríjemnejšiu vec v živote ženy. Tou najpríjemnejšou je jednoznačne masturbácia. A ten opak… Menštruácia.
Dnes by som Vám rada predstavila 15 vecí o menštruácii, ktoré by ste mali vedieť. Prečítala som si viacero výskumných článkov od americkej gynekologičky Lauren Streicher, ktorá je profesorkou na Northwestern University v USA a od doktorky Mary Jane Minkin, klinickej profesorky na Univerzite Yale. Nakoľko Vám nechcem priniesť len poznatky z Modrého Koníka, rozhodla som sa zahĺbiť do tejto témy z vedecko výskumného hľadiska. Tak teda, poďme na to.
- Celý menštruačný cyklus je na to aby si otehtonela.
Keď sa deje ovulácia v strede tvojho cyklu, vajíčko je uvoľnené z vaječníkov a presúva sa do vajíčkovodov, kde by sa malo oplodniť spermiou. Medzičasom telo produkuje hormón progesterón, pôsobením ktorého hrubnú steny maternice, aby sa oplodnené vajíčko malo kde usadiť. No ak sa tehotenstvo neobjaví, progesterón klesne a výstelka sa odlupáva. To sú teda tie „krámy“.
- Ak teda berieš antikoncepciu, máš vlastne falošnú menštruáciu.
Tabletka, krúžok, implantát či iné možnosti. Vtedy je tvoja menštruácia trochu iná. Hormóny v liekoch na jednej strane hovoria, že tvorba progesterónu nie je potrebná a na druhej strane je teda tých päť či sedem dní znesiteľnejších. Výstelky je menej a menštruácia je slabšia.
- Syndróm toxického šoku je VEĽMI nezvyčajný, takže je v pohode spať s tampónom.
Všadeprítomné TSS o ktorom čítame na všetkých tých letáčikoch je extrémne nebezpečné, no taktiež neobvyklé. Hlavne sa zmenili tampóny a ich kvalita, takže bakteriálnej infekcie sa báť nemusíte. Samozrejme, treba tampóny meniť a nie dokladať a kontrolovať čas ako dlho ich už v sebe máte. Noc samozrejme pokojne zvládnete, no odporúča sa používať slabo absorbčný tampón, aby ste ho v sebe nenechávali kým nepresiakne úplne.
- Tmavá či hnedá krv neznamená, že umrieš.
Ľudia sú zvyknutí panikáriť ak má krv inú farbu, no v pointe ide o to, že svetlo červená krv znamená aktívnejšie krvácanie. Ak je čierna či tmavšia hnedá, jednoducho to znamená, že trávila viac času vo vagíne. Aj pri obyčajnom poranení máte chrasty neskôr tmavohnedé/bordové.
- Za PMS môžu hormóny a nejde len o mýtus.
PMS všetky poznáme, minimálne zo slov iných žien. 10 minút chceme niekoho úplne zabiť, potom ho chceme najradšej pomilovať. No nejde len o náladu. Zahŕňa aj veci ako akné, migrény, hnačky, nafúknutie, úzkosť či ťarbavosť. Avšak, ak tieto veci pretrvávajú aj v iné obdobia ako len pred menštruáciou, už nejde o „to obdobie“ a bolo by lepšie komunikovať s odborníkom.
- Každý zdravotný problém ti ovplyvňuje priebeh a trvanie tvojho menzesu
Od anorexie, cez problémy so srdcom či štítnu žľazu až po rakovinu ti ovplyvnia cyklus. Stačí zmena biorytmu, spánkového cyklu či stravy a už môže byť všetko rozhádzané. Raz za pár mesiacov sa odklad či posun menštruácie vyskytnúť môže, no ak ide o častejšiu premenu, je potrebné vyhľadať odborníka. Takéto komplikácie môžu spôsobiť problémy s budúcou plodnosťou.
- Malý „pach“ počas či po menzese je v poriadku a nie je dôvod kupovať parfemované tampóny.
Síce by vnútro vagíny zapáchať nemalo, no všetky tie chemikálie a vône v tampónoch nie sú riešením. Len sa uisťuj, že si svoje genitálie umývaš šetrne a budeš v poriadku. Hlavne používaj mydlo s pH rovnakým ako tvoj „podvozok“ a všetko bude fajn !
- Fľaky mimo menštruácie nie sú až takým problémom.
Niektorí ľudia krvácajú aj mimo ovulácie, ale môže sa to diať hlavne kvôli hormónom napríklad ak nie si zvyknutá na novú antikoncepciu. Ak sa to však deje často, rieš to.
- Krvné zrazeniny sú tiež normálne.
To, že z teba vyjdú podivné kusy krvných zrazenín síce môže vyzerať ako z hororu, no je to v poriadku. Len to znamená, že máš silné krvácanie.
- Ak však takto ťažko krvácaš každé dve hodiny, to môže byť vážny problém.
Môže totiž ísť o hormonálnu nerovnováhu, infekciu či iný vážny problém. Maj svoju gynekologičku na rýchlej voľbe v tomto prípade.