Ranná erekcia je prirodzený stav a toto reflektívne stoporenie penisu sa objavuje u každého zdravého muža. Ako ale ranná erekcia vzniká? Aké sú príčiny rannej erekcii? O erekcii panuje veľa mýtov. Skutočných teórii vzniku spontánnej erekcie je veľa a my sa na ne dnes spolu pozrieme! 

Najčastejšia domnienka o vzniku rannej erekcie je vzrušenie z divokého sna. Táto teória síce dáva zmysel, no pravdivá je len čiastočne. Ranná erekcia môže nastať spontánne a je úplne jedno, čo sa vám sníva. 

Iná teória hovorí, že erekcia počas noci vzniká na to, aby zamedzila úniku moču. Táto teória je iba mýtus. Erekcia nie je reakcia na plný močový mechúr, ani obranný reflex. Stoporenie penisu je samovoľné a vzniká pri plnom aj prázdnom močovom mechúre. . 

Erekcia ako na základe liekov. To, že niektoré lieky majú vplyv na zlepšenie erekcie je pravda. Sami vám radi niekoľko značiek odporučime. Aj keď lieky na erekciu a podporu libida existujú, nemajú žiaden vplyv na vznik rannej erekcie.  

Narozdiel od mýtov, tu máme skutočnú príčinu vzniku rannej erekcie a to hladina testosterónu a pôsobenie nervového systému. Obe majú preukázateľný vplyv na zdravú nočnú erekciu. Striedanie pôsobenia parasympatického a sympatického nervového systému vyvolá spustenie nervového signálu na začiatok erekcie a tá sa reflexne dostaví.

Mužský hormón testosterón priamo ovplyvňujúci libido a aj stoporenie počas REM fázy spánku a najmä nadránom je hladina testosterónu na svojom maxime, čo znamená podporu vyššie uvedeného nervového pôsobenia a súčasť reflexívneho automatickej erekcie.