Vakcíny sú bezpečné a chránia životy. Rýchly vývoj vakcín COVID-19 vedie ľudí k otázkam. Tu je prehľad reakcií a vedľajších účinkov, ktoré môžete očakávať.
Bolo už schválených niekoľko vakcín proti koronavírusu a zaočkovali sa milióny ľudí.
Milióny ľudí na celom svete dúfajú, že v blízkej budúcnosti dostanú vakcínu proti koronavírusu . Vakcíny boli považované za bezpečné a schválené zdravotníckymi orgánmi v mnohých krajinách.
Mnoho ľudí je zároveň nejednoznačných, pretože ak sa chcú chrániť pred infekciou, obávajú sa tiež možných vedľajších účinkov očkovania. Pochybujú o tom, či sú vakcíny skutočne bezpečné vzhľadom na rýchle vývojové tempo a či boli adekvátne študované možné vedľajšie účinky.
Aké reakcie na vakcínu sú teda normálne a aké vedľajšie účinky sú možné?
Normálne očkovacie reakcie
Je normálne, že po očkovaní dôjde k určitým reakciám: V mieste vpichu sa môže vyskytnúť začervenanie, opuch alebo bolesť. Únava, horúčka, bolesti hlavy a boľavé končatiny tiež nie sú nezvyčajné v prvých troch dňoch po očkovaní.
Tieto normálne reakcie na očkovaciu látku sú zvyčajne mierne a ustúpia po niekoľkých dňoch. Ukazujú, že vakcína funguje, pretože stimuluje imunitný systém a telo vytvára protilátky proti infekcii, ktorá je očkovaním iba „fingovaná“.
Typické reakcie na vakcínu sú mierne a zmiznú po niekoľkých dňoch
Preto boli také typické vakcinačné reakcie hlásené aj po podaní vakcín BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca a ruskej vakcíny Sputnik V , ktoré sa už používajú.
Zriedkavo závažné vedľajšie účinky
Okrem typických reakcií na očkovanie boli zaznamenané aj jednotlivé prípady niekedy závažných vedľajších účinkov po očkovaní, ako napríklad alergické šoky. Ide však o ojedinelé prípady.
Podľa Európskej liekovej agentúry (EMA), amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú schválené vakcíny celkovo bezpečné, inak by vakcíny nepovolili.
Niektoré z nových vakcín – takzvané mRNA vakcíny – sa líšia od zavedených vakcín: neobsahujú oslabené alebo usmrtené vírusy. Namiesto toho obsahujú iba náčrt zložky patogénu COVID-19.
Iné sú takzvané vektorové vakcíny, ktoré používajú neškodné adenovírusy (napríklad studené vírusy, ktoré postihujú iba šimpanzy) ako transportéry na zavedenie povrchového proteínu SARS-CoV-2, proteínu s hrotmi, a tým na spustení imunitnej odpovede.
Tu je prehľad rizík a vedľajších účinkov bežne spomínaných vakcín:
Vakcína Biontech-Pfizer
Počas schvaľovacej fázy sa u vakcíny BNT162b2 vyvinutej spoločnosťou BioNTech z Nemecka a spoločnosťou Pfizer z USA nevyskytli žiadne vážne vedľajšie účinky. Typické očkovacie reakcie ako únava a bolesti hlavy boli u starších pacientov menej časté a slabšie.
Vakcína BioNTech-Pfizer bola ako prvá schválená v EÚ.
Pretože sa však táto vakcína mRNA používala, niekoľko pacientov malo okamžite po injekcii závažnú alergickú reakciu. Jeden pacient v USA a dvaja Briti dokonca upadli do anafylaktického šoku spojeného so sčervenaním kože a dýchavičnosťou.
Pretože títo jedinci buď nemali predchádzajúce choroby, alebo o nich nebolo známe, že by boli alergickí na určité zložky očkovacej látky, Britská agentúra pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) varovala najmä ľudí, ktorí sú alergickí na určité zložky očkovacej látky alebo už utrpeli anafylaktický šok, nebola odporúčaná vakcinácia.
Výrobcovia nevidia žiadnu priamu súvislosť s očkovaním v prípade amerického lekára bez predchádzajúcich chorôb, ktorý zomrel 16 dní po očkovaní na krvácanie do mozgu v dôsledku imunitnej trombocytopénie. K tomu dochádza, keď imunitný systém zníži počet krvných doštičiek.
Boli zverejnené titulky, keď niekoľko dní po prvom očkovaní zomrelo v Nórsku 33 ľudí, pričom všetci mali viac ako 75 rokov a mali závažné základné choroby. Zatiaľ, čo výrobcovia stále vyšetrujú príčiny, nórsky zdravotný úrad zmenil pokyny pre očkovanie starších a slabých ľudí proti COVID-19. V budúcnosti sa majú lekári individuálne rozhodnúť, či prínos očkovania preváži nad rizikom vedľajších účinkov.
Vakcína Moderna
Vakcína mRNA-1273 od americkej spoločnosti Moderna je tiež vakcína založená na génoch, ktorá je v princípe veľmi podobná vakcíne od BioNTech / Pfizer.
Počas klinických štúdií účastníci podľa výrobcu a testovacích orgánov vakcínu dobre tolerovali. Zvyčajné očkovacie reakcie boli iba mierne alebo stredne závažné a netrvali dlho. Podľa predbežnej správy nezávislého monitorovacieho panelu však takmer u 10% očkovaných mRNA-1273 došlo k únave.
Vakcína mRNA-1273 od americkej spoločnosti Moderna je v princípe podobná vakcíne od BioNTech / Pfizer
Závažné alergické reakcie na vakcínu Moderna sú podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v USA „zriedkavé“. CDC toto hodnotenie zakladá na dokumentácii 4 041 396 dávok vakcíny, ktoré boli podané medzi 21. decembrom 2020 a 10. januárom 2021. Celkovo bolo zaznamenaných 108 alergických reakcií, ale iba 10 príjemcov prešlo anafylaktickým šokom. CDC uvádza, že žiadna z alergických reakcií neviedla k smrti.
U veľmi malého počtu ľudí, ktorí dostali vakcínu Moderna, sa vyskytla paralýza tvárového nervu. Stále však nie je jasné, či tieto reakcie skutočne súvisia s hlavnou zložkou vakcíny. Je možné, že vedľajšie účinky nespustila mRNA, ale lipidové nanočastice, ktoré slúžia ako nosiče pre mRNA a neskôr sa rozkladajú v tele.
Ojedinelé prípady paralýzy tváre, väčšinou dočasné, sa vyskytli sporadicky počas klinických štúdií s vakcínami BioNTech / Pfizer a Moderna, ale aj počas prebiehajúcich očkovaní v Izraeli.
Vakcína AstraZeneca
V britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca spôsobil incident v priebehu klinických testov v septembri rozruch, pretože jedna osoba po očkovaní utrpela zápal miechy. Pokus bol zakrátko zastavený, kým nezávislá skupina odborníkov nezistila, že zápal pravdepodobne nesúvisí s očkovaním.
Vakcína AstraZeneca už v EÚ bola schválená.
Inak sa s vakcínou od AstraZeneca vyskytli iba typické očkovacie reakcie, ako sú bolesti v mieste vpichu, bolesti svalov, hlavy a únava. Reakcie na vakcíny boli opäť menej časté a miernejšie u starších ľudí. Toto je vektorová vakcína.
Ruská vakcína Sputnik V.
Už v auguste 2020 bola v Rusku schválená vektorová vakcína Gam-COVID-Vac (Sputnik V), ale bez čakania na skúšky fázy III, ktorých sa zúčastnili desaťtisíce osôb. Sputnik V používa dva rôzne modifikované adenovírusy (rAd26-S a rAd5-S).
Celosvetovo existujú značné výhrady k vakcíne vyvinutej Výskumným strediskom Gamaleja v Moskve, pretože ruská vláda vydala po skúške fázy II povolenie na núdzové použitie. Okrem toho vedci preskúmava štúdii vyjadrili znepokojenie nad možnou manipuláciu s dátami.
Napriek tomu sa Sputnik V už používa nielen v Rusku, ale aj v mnohých ďalších krajinách vrátane Bieloruska, Spojených arabských emirátov (SAE), Indie, Brazílie, Argentíny a čoskoro už aj na Slovensku.
Výhrady týkajúce sa ruskej vakcíny Sputnik V zostávajú.
Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško 2. januára novinárom povedal, že do ruských oblastí bolo dodaných viac ako 1,5 milióna dávok a zaočkovaných bolo viac ako 800 000 ľudí.
Podľa ruského ministerstva zdravotníctva sú zatiaľ zaregistrované iba obvyklé očkovacie reakcie, ako sú bolesti hlavy alebo horúčka. V Argentíne sa podľa argentínskeho ministerstva zdravotníctva typické očkovacie reakcie vyskytli u 317 z celkových 32 013 očkovaných osôb.
Po očkovaní vakcínou Sputnik V neboli hlásené žiadne závažné vedľajšie účinky. Napriek tomu sú zjavne vysoké rezervy aj v Rusku. Podľa správy agentúry Reuters 52% z 3040 ruských lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov uviedlo v prieskume uskutočnenom pomocou mobilnej aplikácie „Doctor’s Handbook“ a citovaného denníkom RBC, že nebudú očkovaní Sputnikom V kvôli nedostatočným údajom .
Váženie výhod a rizík.
Všetky doteraz zaregistrované riziká a vedľajšie účinky sú iba snímkami z posledných mesiacov – to je potrebné poznamenať napriek všetkému vzrušeniu z rýchleho vývoja vakcíny. O možných dlhodobých účinkoch jednotlivých vakcín zatiaľ nie sú známe. Iba dlhodobé štúdie, ktoré sprevádzajú očkovanie na celom svete a budú pokračovať od schválenia, poskytnú presnosť.
Každé očkovanie predstavuje zváženie rizík a prínosov
Rozhodnutie je v zásade vždy založené na posúdení pomeru rizika a prínosu, uviedol Christian Bogdan, riaditeľ Inštitútu pre klinickú mikrobiológiu, imunológiu a hygienu vo Fakultnej nemocnici v Erlangene, ktorý je tiež členom Stáleho výboru pre očkovanie (STIKO) pri Inštitút Roberta Kocha (RKI).
Pre Nemeckú tlačovú agentúru urobil tento výpočet: Ak má starší človek 20% pravdepodobnosť úmrtia na koronavírusovú infekciu a riziko závažného vedľajšieho účinku očkovania je súčasne 1: 50 000 alebo dokonca menej, „Prijal by som toto riziko,“ uviedol.
Zatiaľ chýbajú informácie o zriedkavých, možno závažných vedľajších účinkoch, napríklad v zriedkavých už existujúcich podmienkach alebo v určitých rizikových skupinách, ako sú napríklad konkrétni alergici.
Takéto vedľajšie účinky sa prejavia až po zaočkovaní mnohých ľudí a po dlhšom období pozorovania. „Existuje teda zvyškové riziko,“ uviedol Bogdan. „Aká vysoká bude, to sa bude musieť preskúmať v nasledujúcich mesiacoch a rokoch.“
V súčasnosti nie sú k dispozícii dostatočné údaje na posúdenie toho, či je vakcína bezpečná pre deti a tehotné ženy.
Pokiaľ ide o deti, Bogdan povedal, že by sa nemali očkovať. Ich riziko úmrtia na COVID-19 je podľa neho takmer nulové a stále ich čaká veľmi dlhý život.
Podľa Bogdana by ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, tiež nemali byť preventívne očkovaní, podľa súčasných údajov.
Odporúčanie amerického Centra pre kontrolu chorôb (CDC) však nevylučuje očkovanie tehotných alebo dojčiacich matiek vakcínami mRNA po lekárskom vyšetrení a konzultácii.